Blog Bydgoskich Cyklistów

16 Wrz, 2010

Myśl Cykliczna 2: spóźniony prolog

Zamieszczony przez: Łukasz Juszczak w: Blogi felietony cykle

Jazda na rowerze dostarcza wiele bodźców i umożliwia swobodną obserwację otaczającej rzeczywistości. Pragnąc poruszać się sprawnie po miejsce i możliwie pełnie go doświadczać, najlepiej wybrać rower. Dlaczego? Samochód przypomina zamkniętą puszkę: dzieli nas od odgłosów otoczenia, warunków atmosferycznych, możliwości bezpośredniej interakcji. Pieszy natomiast nie ma możliwości pokonania takich odległości jak rowerzysta.

Myśl Cykliczna rodzi się podczas częstego (stąd cyklicznego) wyboru roli cyklisty. Jest moim, (subiektywnym), spojrzeniem na miasto z wysokości siodełka. Myśl krotka, bądź długa będąca wynikiem pokonywania jego linearnych elementów będących miejscem interakcji poszczególnych użytkowników. To skutek pedałowania po wspólnej przestrzeni która czasem jest miejscem symbiozy, a w innym przypadku walki. Myśl Cykliczna stara się spojrzeć na społeczny i ekonomiczny wymiar wyboru sposobu przemieszczania się w miastach. Refleksja ta prowadzi do postulatu polepszenia poziomu jakości życia. Wzrośnie ona gdy dostrzeżemy zalety roweru, komunikacji miejskiej i transportu pieszego, a władze miasta zaprzestaną “inhalacji spalinami” i zaczną wprowadzać konsekwentną i opartą na zrównoważonym transporcie politykę.

foto.jpg

Łukasz Juszczak
Autor o sobie: Beztroskie pedałowanie doprowadziło mnie do refleksji nad jakością przestrzeni rowerowej miasta. Niestety nie zawsze pozytywnej, ale pociągającej za sobą chęć dążenia do jej zmiany….Zła jej jakość nie jest dla mnie bodźcem do przystosowania się, lecz do próby usunięcia przeszkody.
Autor o blogu: Myśl Cykliczna rodzi się podczas częstego (dlatego cykliczna) wyboru roli cyklisty. Myśl krotka, bądź długa będąca wynikiem pokonywania linearnych elementów miasta będących miejscem interakcji poszczególnych użytkowników. To skutek pedałowania po wspólnej przestrzeni która czasem jest miejscem symbiozy, a w innym przypadku walki.
Uwaga: Poszczególne wpisy nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa (choć mogą).

 

Brak odpowiedzi na "Myśl Cykliczna 2: spóźniony prolog"

Formularz komentarza

Wrzesień 2010
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Najbliższe wydarzenia

Loading...


O blogu

Blog prowadzony jest przez bydgoskich rowerzystów. Zapraszamy do jego współtworzenia.
kontakt@bbc.bydgoszcz.pl